KSP KSP Sistem Fonksiyonları Yükleme İletişim Haberler Hakkımda

Hakkımda

20 yıllık KBB (Kulak Burun Boğaz) hekimi olmama rağmen çoğumuz gibi bilgisayar bilimlerine olan ilgim yaş ile gelen tecrübe ile beraber beni daha profesyonel çalışmaya yönlendirdi. Bilgisayar bilimleri ile ilgili üniversite kitaplarını büyük bir özveri ile bitirdim. Kitapların olması gerektiği gibi sistematik yazılması sayesinde sıfır seviyesinden bilgisayar dili yazabilecek seviyeye kadar gelebildim.

Resim 2 Resim 1

Yaklaşık 10 yıllık teorik ve pratik tecrübe ile biriktirdiğim bilgileri, öğrenmeyi çok istediği halde yabancı dil bilmediği için yapamayan veya bilgiye ulaşımı kısıtlı arkadaşlarımız ile paylaşmak istedim. Ülkemizde internet ortamında Türkçe kaynakların yetersiz olması, bir sorun yaşadığınızda stackoverflow gibi profesyonel seviyede yardım alabileceğiniz bir kaynak bulunmaması daha almamız gereken çok yol olduğunu göstermektedir. Alacağımız bu uzun yolu kısaltmanın tek yolu bu konuda yeterince ter dökmüş,uzun zaman harcamış eğitmenlerimizin özümsedikleri bilgiyi bize olabilecek en kısa şekilde aktarmasıdır.

Bu kadar bilgiyi nasıl kısaltarak verebilirim düşüncesi beni kolaysunucuprogramı programını yazmaya itti. Burada temel mantık şudur :

Üç temel yapı ile tüm programlar yazılabilir. 
			
1. Ardışık kod dizisi
2. Seçim ifadesi
3. Tekrar ifadesi
			

Bir çok dil neredeyse bu temel üzerine oturur. Bunun yanında dillerin kullanışlı olması için bir takım eklemeler mevcuttur.

			
1. Veri yapılarının çeşitlendirilmesi (örneğin sınıf,diziler,vektörler,matriksler vs...)
2. fonksiyon yapısının güçlendirilmesi (kendini çağıran fonksiyonlar, algoritmalar, fonksiyon kütüphaneleri(lib,dll))

KSP dilinde amaçlanan *güncel, **az kural içeren, ***fonksiyonellik açısından zengin bir yapıdır.

Güncel : Günümüz yazılım mimarisi çoğunlukla web temelli(istemci tarafı(front-end), sunucu tarafı(back-end) yazılımlar,blockchain) ve mobil yönde gelişmektedir. KSP şu an en yaygın sunucu programlarından Apache sunucu programı ile çalışmaktadır.

Az kural içeren : en temel gereksinimleri içeren yapıda. Amacına ulaşır ve kullanımı yaygınlaşırsa gerekli zenginleştirmeler elbette yapılacaktır. Diğer programlama dilleri de bu şekilde gelişmiştir ve gelişmektedir.

Fonksiyonellik açısından zengin bir yapı : KSP dili mümkün olduğu kadar sistem fonksiyonları açısından zenginleştirilmiştir. (dosya,veri tabanı,ağ fonksiyonları,karakterler ve zinciri ile ilgili fonksiyonlar,zaman,tarih fonksiyonları)

Maalesef toplumumuzda bir konunun basit olarak sunulması zayıflık olarak görülmektedir. Bunu kendim kitap okurken birçok kez bizzat yaşamışımdır. Örneğin felsefe hakkında yabancı kaynaklı bir kitap okumak istediğimde önsözü Türk bir yazar tarafından oldukça karmaşık bir şekilde yazılmıştı. Kitabın asıl içeriğine geldiğimde ise gayet anlaşılır ve rahat okunuyordu. Bunun için önyargısız, bilgiye meraklı arkadaşlarımızın ilgisini umutla bekliyorum. Sizlerin ilgisi benim en büyük motivasyon kaynağım olacaktır.

Kolaylaştıralım , zorlaştırmayalım...